İletişime geç

Edit Template

Reading Yapabileceğin Ücretsiz Websiteleri

Anasayfa - Blog

İngilizce öğrenme süreci Reading çalışmaları ile desteklenmesi şart olan bir süreçtir. İster Akademik İngilizce, ister iş İngilizcesi, ister YDS – YÖKDİL – YDT için olsun Reading mutlaka gerekli olan bir beceridir. Bu nedenle İngilizce öğrenirken Reading becerisini geliştirmek çok kıymetlidir.

Tam da burada bir soru bizi karşılar: Peki hangi kaynaktan çalışmalıyım?

Reading için kaynak arayışına geçmeden önce sormanız gereken diğer sorular da şunlardır:

  • İngilizce öğrenmedeki hedefim ne?
  • İngilizce seviyem ne?
  • Kelime çalışması için nasıl bir yol izleyeceğim?

Bu soruları cevapladıktan sonra kaynak arayışına girmeniz daha yerinde olacaktır. Çünkü hedefiniz doğrultusundaki metinlere odaklanmak hem kelime hem de ilgi alanı bakımından işinize daha çok yarayacaktır. Seviyenizi bildiğiniz takdirde size uygun metinlerden başlayacaksınız. Böylece sert bir duvara çarpma ihtimaliniz azalacak, dişinize göre olan kaynaklardan başlayacaksınız ve motivasyonunuz düşmeyecek. Son sorumuz ise reading yaparken gerekli olan ve yeni karşılaştığımız kelimeler ile ilgili. Eğer doğru bir kelime öğrenme stratejimiz varsa metin içindeki yeni kelimeleri kalıcı bir biçimde öğrenebilir ve yeni metinlerin karşısına daha donanımlı çıkabiliriz.

Eğer bu üç soruyu yanıtladıysanız gelin İngilizce Reading yapabileceğiniz ücretsiz 3 kaynağa bakalım.

News in Levels

Üç ayrı seviyede haber okuyabileceğin News in Levels Reading çalışması yapmak için oldukça etkili. Hem video, hem ses desteğinin de olduğu metinler kelime çalışması için de imkan sağlıyor. Metnin içinde geçen önemli kelimeler koyu renkle belirginleştirilmiş. Metnin sonunda ise açıklamaları ile yer bulmuş. Ayrıca Everyday Grammar sekmesi ile de İngilizce grammar konuları gündelik hayattaki haliyle gayet keyifli bir şekilde sunulmuş.

British Council

Yine seviyeme göre okuma yapmak istiyorum diyorsan, British Council reading odaklı bir çalışma yapmana imkan sunuyor. Seviyeni belirledikten ve istediğin konuyu seçtikten sonra, metnin hazır oluyor. Site, okumaya başlamadan önce bir takım ön hazırlık çalışması yaptırıyor. Ardından metni okuyor ve okuma sonrası çalışmaları da yapıyorsun. Aslında reading ve comprehension (okuma ve anlama) odaklı bir çalışma için şahane bir kaynak.

Lingua

 Seviye seçeneği olan diğer bir ücretsiz Reading kaynağı da Lingua. Lingua’da ücretsiz toplam 42 metin mevcut. Seviyene göre seçtiğin metnin seslendirilmiş halini de bulabiliyorsun. Yine metni okuduktan sonra yapacağın çalışmalar ile reading ve comprehension (okuma ve anlama) açısından destek sağlar nitelikte.

BONUS: Bilingual Texts

Aurora Language Academy tarafından hazırlanan Bilingual Texts ise paralel metin tekniğini uygulamaktadır. Böylece aynı metni hem Türkçe hem de İngilizce olarak cümle cümle takip edebilirsiniz. Ayrıca metinlerin sonundaki kelime çalışmaları ile de YDS – YÖKDİL – YDT için önemli olan ve metinde geçen kelimeleri çalışabilirsiniz.

Unutmayın İngilizce kelime çalışmak süreklilik ve disiplin isteyen bir çalışmadır. Bunun için kararlı olun ve pes etmeyin.

********************************************************************

En etkili, en verimli, kişiye özel, hedefe yönelik, ihtiyaç odaklı İngilizce öğrenmek için ALA Dil Akademisi doğru adres!

  • YDT-YDS-Yökdil için hazırlanıyorsan,
  • YDT İngilizce tayfadansan ve YKS sürecini yönetmek için YDT Koçluk arayışındaysan,
  • Üniversitelerin İngilizce Hazırlık sınıfında okuyor ve “Güzel ama İngilizce” diyorsan,
  • Küresel bir köy olan dünyamızda İngilizce olmadan asla diyorsan,
  • Okula takviye niteliğinde grammar (dil bilgisi) öğrenmeye ihtiyacın varsa,
  • Skills (Speaking, Reading, Writing, Listening) konusunda artık harekete geçmem gerek diyorsan,
  • Advanced Writing gibi dersler için feedback ihtiyacın varsa ve daha sık pratik yapmak istiyorsan,

Hizmetlerimiz bölümünü incelemelisin. Uzman eğitmen kadrosuyla ALA Dil Akademisi yanında!

Bize buradan ulaşabilirsin.

Son Yazılar

Bilgi ve İletişim için

YDS - YÖKDİL ve YDT ile hemen barış!

Tüm haklarımız saklıdır.

Çalışma Saatleri

All rights are reserved.

© 2024 aladilakademisi.com