İletişime geç

Edit Template

İngilizce Kelime Öğrenmek için 5 Mobil Uygulama

Anasayfa - Blog

İngilizce öğrenirken İngilizce kelime çalışması yapmak oldukça önemlidir. Üstelik seviyeniz ister C1 olsun ister başlangıç düzeyinde olun, kelime öğrenmek süreklilik isteyen bir çalışmadır. Ya da ister YDS – YÖKDİL – YDT hazırlığında olun ister akademik İngilizce çalışın, hiç fark etmez. Özellikle de alanınızla ilgili sürekli karşılaştığınız ya da karşılaşma ihtimaliniz olan İngilizce kelimeler varsa iş biraz daha yoğunlaşır. Bu nedenle günün çeşitli alanlarına dağıtılmış bir kelime çalışması yapmak sizin için daha verimli olabilir.

İngilizce kelime öğrenmek için en etkili yol bolca tekrar yapmaktır. Unutma eğrisi bize göstermektedir ki tekrar edilmeyen yeni bilgiler bir haftanın sonunda sadece %20 oranında bizimle kalıyor. Kabaca şöyle örnekleyebiliriz: Pazartesi 10 kelime ezberlediniz diyelim, Pazar günü ancak 2 tanesini hatırlayabiliyorsunuz – şayet tekrar etmezseniz. Oldukça vahim bir tablo değil mi?

Peki tekrar etmek için sürekli kelime defterlerimizi yanımızda mı taşıyacağız? İşte, İngilizce öğrenmeyi çile haline getiren bir başka bahane! Elbette buna gerek yok. Cebimize dünyaları sığdırmışken bir kelime defteri neden çok olsun ki? Ne demek istediğimiz izin veriniz biraz daha açayım. Mobil uygulamalardan bahsediyorum. Kelime defteri yerine telefonunuza indireceğiniz uygulamalar sayesinde gün içinde, minik araları etkili bir biçimde değerlendirebilirsiniz. Böyle olunca İngilizce Kelime öğrenmek hiç de çile haline gelmez, aksine keyifli bir işleme dönüşür.

İngilizce Kelime öğrenmek için en etkili ve keyifli 5 mobil uygulamayı sizler için derledik.

Memrise

Listenin en başında Memrise uygulamasının yer alması tesadüf değil. İngilizce kelime öğrenmek konusunda tekrarın önemini vurguluyorsak işte ilk bakacağınız uygulama bu olmalı. Çünkü Memrise aralıklı tekrar yönetemini kullanıyor. Flashcard dediğimiz klasik yöntemi bireyselleştirilmiş olarak uyguluyor. Zorluk seviyesini seçmenize de izin veriyor. Böylece seviyenizde ve ölçücü çalışmalar yapabiliyorsunuz. Bonus olarak çevrimdışı da çalışıyor.

Quizlet

İngilizce kelime öğrenmek için işi cazip kılan uygulamalardan biri de Quizlet. Bu uygulama aynı bilgiyi flashcard, oyun ve test şeklinde sunuyor. Böylece bilgiyi çeşitli şekillerde görmüş ve kullanmış oluyorsunuz. Sınav oyunu olarak tasarlanmış bu program İngilizceyi keyifli bir biçimde test etmenize imkân sağlıyor. Son olarak da bu uygulama ile İngilizce kelimelerin telaffuzlarını da öğrenmeniz mümkündür.

Wordalot

Bulmaca çözmeyi seviyor musunuz? Evet evet bildiğimiz gazetelerin ara sayfalarındaki bulmacalardan. Eğer ben bu işin kurduyum derseniz Wordalot tam sizlik. İngilizce kelime öğrenmek için tasarlanmış bu uygulama kelimeler için görseller ile ipucu veriyor. Bu eğlenceli kelime oyunu ile 1000’den fazla seviyeyi geçerek ilerleyebilirsiniz.

Molly

Görsel hafızaya dayalı bir İngilizce kelime öğrenme oyunu olan Molly, klasik uygulamalardan sıkılanlar için güzel bir tercih. Günde 5 dakika bile oynayarak kelime dağarcığınızı geliştirmeniz mümkün! Kişisel ilerlemenize bağlı olarak istatistiklerinizi de görebiliyor olmanız motivasyon açısından etkili. Bir diğer güzel yanı ise arkadaşlarınızı da kelime düellosuna davet edebiliyor olmanız. Hatta dünyanın dadört bir yanından pek çok kimseyle de İngilizce kelime düellosu yapabilirsiniz. Her yaştan kitleye hitap eden oyun seviyenize uygun seçenekler de sunuyor.

VocApp

Kısıtlı zamanınız ve kaynağınız varsa VocApp doğru kelimelerle kısa sürede İngilizce kelime öğrenmenizi destekliyor. Flashcard severler için çok pratik olan uygulama aralıklı tekrar metodunu uyguluyor. Bu da öğrenmeyi kalıcı kılmak için olmazsa olmazlardan tekrar sisteminin bel kemiğini oluşturuyor. Zorluk seviyesi seçeneği de öğrenmeyi hem etkili hem de keyifli hale getiriyor. Dahası uygulamada kelimelerle ilgili tanımlar, örnek cümleler ve telaffuzlar da mevcut.

Kelime öğrenmek için yapılması gerekenleri özetleyecek olursak;

 • Hedefinizi belirleyin. Ne için İngilizce kelime öğrenmek istiyorsunuz?
 • Hedefinizle ilgili doğru kelimeleri belirleyin. Örneğin en çok çıkan YDS kelimeleri.
 • Sonrasında kaç haftada kaç kelime ezberleyebileceğinizi belirleyin.
 • Çıkardığınız listeyi haftalık bloklara bölün.
 • Haftalık çalışmanızı günlük planlayın.
 • Seçtiğiniz uygulama ile bu çalışmayı tekrarlayın.
 • Özellikle aralıklı tekrar yöntemini benimseyen uygulamalara da çalışmanızda yer verin.
 • Ve bu döngüyü tekrar edin!

Unutmayın İngilizce kelime çalışmak süreklilik ve disiplin isteyen bir çalışmadır. Bunun için kararlı olun ve pes etmeyin.

En etkili, en verimli, kişiye özel, hedefe yönelik, ihtiyaç odaklı İngilizce öğrenmek için Aurora doğru adres!

 • YDT-YDS-Yökdil için hazırlanıyorsan,
 • YDT İngilizce tayfadansan ve YKS sürecini yönetmek için YDT Koçluk arayışındaysan,
 • Üniversitelerin İngilizce Hazırlık sınıfında okuyor ve “Güzel ama İngilizce” diyorsan,
 • Küresel bir köy olan dünyamızda İngilizce olmadan asla diyorsan,
 • Okula takviye niteliğinde grammar (dil bilgisi) öğrenmeye ihtiyacın varsa,
 • Skills (Speaking, Reading, Writing, Listening) konusunda artık harekete geçmem gerek diyorsan,
 • Advanced Writing gibi dersler için feedback ihtiyacın varsa ve daha sık pratik yapmak istiyorsan,

Eğitimlerimiz bölümünü incelemelisin. Uzman eğitmen kadrosuyla Aurora yanında!

Bize buradan ulaşabilirsin.

Son Yazılar

Bilgi ve İletişim için

YDS - YÖKDİL ve YDT ile hemen barış!

Tüm haklarımız saklıdır.

Çalışma Saatleri

All rights are reserved.

© 2024 aladilakademisi.com