İletişime geç

Edit Template

İngilizce Listening Yapabileceğin Ücretsiz Websiteleri

Anasayfa - Blog

İngilizce Listening çalışmak isteyen öğrenciler bilmelidir ki İngilizce öğrenmek gündelik temel becerilerimizi kapsayan bir süreçtir. Listening yapmak da bu sürecin bir parçasıdır. İngilizce’de dört beceri vardır. Bunların ikisi aktif beceriler olarak geçer; Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma). Diğer ikisi ise pasif becerilerdir; Reading (Okuma) ve Listening (Dinleme). Aktif olan becerilerde dil üretimi işin içine girer, bu nedenle yetkinlik ve süreç bakımından aşamaları daha karmaşıktır. Pasif dediğimiz beceriler ise aktifler için olmazsa olmaz bir ön gerekliliktir. Örneğin Speaking (Konuşma) geliştirmek isteyen bir öğrencinin öncelikle ya da eş zamanlı olarak çok iyi Listening (Dinleme) yapabiliyor olması gerekir. Çünkü İngilizce konuşmak için,

  • Dilin ritmini öğrenmek,
  • Telaffuzlara aşinalık kazanmak,
  • Akıcılık edinmek,
  • Duyduğunu anlamak gerekir ve Listenin (Dinleme) çalışmaları aslında bir noktada bu gereksinimlere cevap verir.

Yani özetle Listening (Dinleme) kendisi dışında en çok Speaking (Konuşma) konusuna fayda sağlamaktadır. İşte siz de düzenli bir biçimde Listening çalışarak hem dinleme, hem dinlediğini anlama hem de konuşma becerinizi geliştireilirsiniz.

Peki hangi kaynaklardan nasıl başlamalısınız? Sizlerle Listening için ücretsiz kullanabileceğiniz 3 websitesini paylaşıyoruz.

Breaking News English

Hem Listening, hem Comprehension çalışması yapayım derseniz Breaking News English doğru adres! Seviyenize göre seçtiğiniz haber metinlerini hem hıza göre hem de aksana göre çeşitli şekillerde dinleyebilirsiniz. Ayrıca Listening metnine dayalı olarak hazırlanmış egzersizleri PDF olarak indirebilir, üzerinde daha rahat çalışabilirsiniz. Her bir metin için Listening egzersizinin yanında kelime ve grammar çalışmalarına da yer verilmiş. Haftalık çalışmanıza koyacağınız birer listening metni gelişiminizi ne kadar etkileyecek bir deneyin isteriz!

British Council

Listening çalışmalarını yaparken Comprehension (Anlama) kısmının da ne kadar önemli olduğunu vurguladık. British Council dinleme etkinliğini çeşitli True-False ve Çoktan seçmeli sorular ile destekleyerek Comprehension kısmına vurgu yapıyor. Öncelikle seviyenizi seçiyorsunuz ve seçtiğiniz seviyeye göre çıkan konuları takip ediyorsunuz. En güzel kısmı da konuyla ilgili Dİscussion kısmına yer vermesi. Yani konuyla ilgili bir tartışma sorusu soruyor ve siz de buna cevap verebiliyorsunuz, verilmiş cevapları görebiliyorsunuz. Aslında bir noktada sizi aktif dil becerileri için de tetikliyor.

Elllo.Org

Listening için hazine değerindeki diğer bir kaynak da Elllo.Org. Çok çeşitli konularda, her seviyeye uygun, grammar temelli dersleri olan bir websitesi. Neredeyse her tür Listening ihtiyacı için cevap niteliğinde. Bu kadar çeşitli Listening kaynağı içinde hedefi şaşırmamak için sistemli ilerlemeniz şart. Örneğin seviye seviye gidebilirsiniz, ya da grammar temelli dersleri takip edebilirsiniz. Ya da tamamen eğlencelik çalışmalarla çeşitli konuları sıraya koyup programınızı renklendirebilirsiniz. Her bir Listening materyalinin yazılı hali ve metinle ilgili Comprehension çalışması mevcut.

Özetleyecek olursak sevgili İngilizce severler, Listening

  • sadece kendisine değil, diğer becerilere de faydası dokunan bir çalışmadır.
  • en etkili olduğu nokta Comprehension çalışmalarıyla birlikte yapıldığında açığa çıkar.
  • ister YDS – YDT – YÖKDİL hazırlığında olun, ister akademik İngilizce için çalışın mutlaka ama mutlaka faydasını gösterecek bir çalışmadır.

Bu nedenle İngilizce öğrenmek için atlanmaması gereken çalışmalardan biri Listening çalışmasıdır. Listening yapabileceğiniz ücretsiz kaynaklar varken, çalışmamak için bahaneniz olamaz. Hele de doğru kaynakları sizin için derlemişken 🙂 Sen de Skills becerilerini geliştirmek istiyorsan bizimle iletişime geçebilirsin. Çünkü Better Together!

Son Yazılar

Bilgi ve İletişim için

YDS - YÖKDİL ve YDT ile hemen barış!

Tüm haklarımız saklıdır.

Çalışma Saatleri

All rights are reserved.

© 2024 aladilakademisi.com