İletişime geç

Edit Template

Preposition Kitapçığı - YDS / YÖKDİL / YDT

Anasayfa - Blog

Preposition çalışmaları YDS / YÖKDİL / YTD öğrencilerini epey yormaktadır. Çünkü hem çok fazla preposition mevcuttur hem de sorularda bizi oldukça şaşırtmaktadır. Peki preposition sorularına nasıl yaklaşmak lazım:

  • 1. yöntem: Preposition sorusu gördüğümüzde bu bir phrasal verb mü diye bakmak gerekir. Eğer öyle ise boşluktan önceki fiil dikkatlice incelemelisiniz. Cümleye kattığı anlama bakmalı ve eğer phrasal verb ise yandaşı olan preposition ile kullanmalısınız.

  • 2. yöntem: Preposition sorusu bir kelime sorusu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yani “beyond”, “along”, “at”, “by” gibi prepositonların şıklarda olduğunu varsayalım. Bunların bizatihi kendisi bir kelimeymişçesine anlamları bakımından bir soru teşkil eder. Bunu mutlaka kontrol etmek gerekir.

  • 3. yöntem: Preposition sorusu bir “stative passive verb” grubu olarak da bizi karşılayabilir. Bu durumda tıpkı phrasal verbs gibi kalıp ifadeymişçesine öğrenmek gerekir. Örneğin “bir kimse ile evli olmak” anlamına gelen “be married” ifadesi, düz ve Türkçe düşünüldüğünde “with” preposition’ı ile tamamlanır. Oysa stative passive verbs içinde, az önce verdiğimiz anlamı sağlamak için “be married” ifadesi “to” ile tamamlanmalıdır.

Biz de ücretsiz kaynaklarımızın ilkinde sizinle bu Stative Passive Verbs listemizi paylaşmak isteriz. Unutmayın, tekrar etmek, anlamlandırmak ve kategorize etmek özellikle bu tür kelime çalışmalarında çok önemlidir. ALA Publishing olarak hazırladığımız bu materyalimizi çalışmalarınıza mutlaka dahil edin sevgili YDS, YÖKDİL, YDT adayları. Sistemli bir biçimde hedefinize ulaşmak için bizimle iletişime geçin.

Son Yazılar

Bilgi ve İletişim için

YDS - YÖKDİL ve YDT ile hemen barış!

Tüm haklarımız saklıdır.

Çalışma Saatleri

All rights are reserved.

© 2024 aladilakademisi.com